Merkevarer gir tillit og lojalitet
26.03.2008
Stadig flere velger å importere billige elprodukter fra Østen. Noen av produktene har ikke nødvendig dokumentasjon og godkjenning i henhold til norske forskrifter. - Skade forårsaket av materiell uten godkjenning kan få konsekvenser for installatøren, sier salgsdirektør Tor Karlsen i Otra Norge. - Derfor satser vi primært på merkevarer produsert av kjente leverandører.
- Vi merker en økning i import av produkter fra lavkostland som Kina. Enkelte produkter tilfredsstiller ikke norske forskrifter. Svært mange vestlige firmaer har flyttet produksjonen sin til Kina i løpet av de siste årene. Mange kunder har i årevis nytt godt av billige varer produsert i lavkostland. All logikk tilsier at ekstremt lav pris kan resultere i dårlig kvalitet. Flere produkter kopieres fra
anerkjente leverandører, sier Karlsen. - Myndigheter og bransjeorganisasjoner bør stille strenge krav til dokumentasjon og
godkjenning av slike produkter.
Otra Norge skal være lojale mot sine norske leverandører og
agenter. Vi har knyttet til oss partnerleverandører som i alle år har bidratt til å styrke vår posisjon i det norske markedet, sier Karlsen.
- Dokumentasjon og garantier ivaretas av dem.
- Som en stor norsk elgrossist med 14 avdelingskontor, er vi opptatt av høy kvalitet på produktene. Vi selger kun godkjent materiell, påpeker Karlsen.
Trygghet
Anerkjente merkevarer gir trygghet i en garantsituasjon. NELFOs medlemmer er opptatt av utvidede garantibestemmelser fra leverandørene med opp til fem år. - Oppstår det erstatningskrav overfor en produsent i Østen kan det være vanskelig å nå frem med sine krav. Vi satser utelukkende på anerkjente leverandører med etablerte garantiordninger.
Miljøbombe
- Enkelte produsenter i Østen henter råvarene fra leverandører i Vesten. Å frakte dem rundt hele kloden med båt eller fly bidrar til økt miljøutslipp, sier Karlsen. - Rapporter dokumenterer også med at fabrikkene ikke ivaretar kravene til helse, miljø og sikkerhet og at industriarbeiderlønningene er mikroskopiske sammenliknet med arbeidskraft i Europa.
Utfordring
- Å tilfredsstille kundene er den største utfordringen innenfor vår bransje. Alle aktører har stort press på seg for å vinne kundenes tillit. De påvirkes av merkevarebygging, lojalitetsprogrammer, trender og utviklingstrekk. Summen av denne påvirkningen gjør at forbrukerne velger de beste produktene i markedet.
Markedsendringer
- Elbransjen bruker betydelige midler på å forstå og påvirke sine kunder og beholde dem. Derfor må leverandørene endre seg i takt med forandringer i markedet, sier Karlsen. Han mener nøkkelen til en suksessrik merkevare ligger i å vinne kundenes tillit og lojalitet. Det er et mektig våpen for alle typer bedrifter.
God oppfølging
- Merkevarene som vi representerer har eksistert i mange år og kjennetegnes av god kvalitet. Velger installatører og sluttbrukere slike produkter er de garantert god oppfølging ved eventuelle reklamasjoner. Dokumentasjon på elprodukter er derfor helt avgjørende. Regelverket tilsier at alle elprodukter skal være godkjent i henhold til lovpålagte bestemmelser når det gjelder forvaltning, drift og vedlikehold (FDV).