GNISTrende suksess

Over 35 viktige leverandører og flere nøkkelpersoner fra Sonepar var samlet til årets mest energiske møteplass, Gnist, i november.
Konferansen levde virkelig opp til sitt navn. Det gnistrer av energi, samarbeid og felles mål blant de 35 utstillerne, i tillegg til deltakere fra salgsledere og avdelingsledere til innkjøpere og kategorisjefer. På programmet sto faglige samtaler, produktnyheter, relasjonsbygging og ikke minst sosialt samvær. Høydepunktet ble kåringen av Årets Klatrer, som i år gikk til Aneta Lighting.
– Vi kalte messa Gnist, og det er akkurat det det er fordi det skal gi energi og tenning for året som kommer, sier markedsdirektør Karianne Gulliksen i Sonepar Norge. Hun beskriver konferansen som en viktig møteplass der interne nøkkelpersoner og leverandører knytter sterkere bånd og finner nye muligheter.
– Her får våre salgsledere og leverandører snakke direkte sammen, som ga enorm verdi for begge parter, sier hun.
Utvikling og vekst
Gnist er ikke en vanlig leverandørkonferanse. Den er utformet som en strategisk arena for dialog, innsikt og utvikling. Deltakerne representerer hele verdikjeden fra innkjøp og kategori til salg og logistikk.
– Dette er et forum hvor vi bygger kunnskap som løfter hele Sonepar-systemet, sier Gulliksen. – Her møttes våre største og viktigste leverandører. Sammen så vi på hvordan vi kan øke salg, effektivitet og samarbeidskraft.
For mange av utstillerne handlet deltakelsen både om synlighet og om å bygge tillit i et marked som stiller stadig høyere krav til dokumentasjon, kvalitet og bærekraft.
En unik arena
For distriktssjef Vidar Henriksen og markedsdirektør Morten Jonassen i Aneta Lighting var Gnist en selvsagt arena å delta på. At selskapet ble kåret til Årets Klatrer var en hedersutnevnelse som ble godt mottatt. Kriteriene for klatrerprisen var selskapets gode vekst og markedsutvikling det siste året.
– På messa møtte vi hele salgsapparatet til Sonepar, sier Henriksen. – Vi fikk snakket om produkter, løsninger og konsepter og vist hva vi står for. Det var en gyllen mulighet til å skape engasjement og få direkte tilbakemeldinger.
Jonassen legger til at Aneta Lighting har vært i markedet siden 1947, men at de er en relativt ny aktør i belysningsmarkedet.
– Vi har vært med siden 2018, og det har vært viktig å bygge oss opp som en tydelig utfordrer i bransjen. Slike møteplasser hjelper oss å komme tettere på markedet, sier han til slutt.
Norsk kompetanse i sentrum
Hos Lanse var salgs- og markedssjef Espen Jørgensen og KAM Storkunde Trond Leborg tydelig på hvorfor selskapet prioriterte Gnist:
– Dette var en svært viktig arena for oss, sier de. – Vi møtte representantene fra Sonepar, fikk vist frem våre produkter og snakket direkte med folk som jobber tett på kundene.
Jørgensen forteller at Lanse har en solid posisjon i det norske markedet.
– Vi har om lag 25 prosent markedsandel med våre produkter innen fiber, bredbånd, datasenter og smarthus. Det er viktig å vise at vi er et norsk selskap med norsk kompetanse. Hele vår markedsføring foregår på norsk, og produktene våre er tilpasset den norske installasjonsstandarden, sier han.
Lanse brukte konferansen til å løfte frem fag og standardisering som konkurransefortrinn.
– Vi satte søkelys på kompetanse og snakket blant annet om NEK 700. Det er vår felles plattform for standardisering mellom leverandører og installatører. I tillegg viste vi løsninger innen Power over Ethernet, der vi har utviklet produkter som tilfredsstiller kravene i de nye PoE+-standardene.
– Kontakten med Sonepar var sentral. At våre produkter er tilgjengelige gjennom dem, gir oss større rekkevidde og trygghet i markedet, sier han.
Samspill og bredde
For SG Armaturen handlet Gnist om mer enn produktvisning.
– Dette var en viktig møteplass for oss, sier Key Account Manager Lars Gøran Engebråten. – Når vi får muligheten til å møte folk fra Sonepar og fortelle om våre produkter, hva vi kan bidra med i form av prosjektering og ikke minst ulike verktøy som vår besparelses kalkulator og konverterings tabell, så er det gull verdt.
Han understreker betydningen av det tette samarbeidet med grossist:
– Det er en stor differensiator og styrke for oss sett imot direkte leverandører. Vi er dermed veldig opptatt av å ha et godt samspill med grossistleddet, og Sonepar er en viktig og god partner for oss, sier Engebråten.
SG Armaturen presenterte blant annet løsninger innen belysning, installasjonsmateriell og styringssystemer, med spesielt søkelys på SG Connect. Det er et system som gjør utskifting av lysrørarmaturer raskt og enkelt, samtidig som det gir moderne styringsmuligheter som blant annet bevegelsesdeteksjon og dagslyskontroll, via innebygde sensorer.
– Vi favner bredt, og det er en styrke. Med både belysning, styring og installasjonsmateriell står vi støtt også i et tøffere marked, sier han.
Samarbeid og synlighet gir energi
For easee handler Gnist om å styrke samarbeidet med Sonepar og være tett på markedet.
– Når vi fikk muligheten til å være med på denne messa, var det viktig å delta, sier Account Manager Installer Ove Bergene. – Vi møtte folk fra hele Sonepar-systemet, fikk vist frem våre produkter og fikk snakket direkte med de som jobber nær kundene.
KAM Sigrid Ramstad i easee legger til at samarbeidet med grossistleddet er avgjørende for å nå ut:
– Vi er helt avhengige av det gode samspillet mellom leverandør og grossist. Slike møteplasser gjør at vi kan bygge relasjoner og dele kunnskap.
Easee viste frem sine smarte, norske ladebokser utviklet med søkelys på sikkerhet, design og bærekraft.
– Produktene våre skal være både smarte og skalerbare, sier Ramstad. – De tilpasser seg automatisk strømnettet og kan oppdateres trådløst. Gnist ga oss både synlighet og energi til å fortsette utviklingen, oppsummerer Bergene.
Fellesskap og energi
I tillegg til det faglige programmet har Gnist også en sosial dimensjon som mange trekker frem som verdifull.
– Det var viktig å ha det hyggelig sammen også, sier Karianne Gulliksen med et smil.
– Vi hadde gode samtaler på dagen, og avrundet det hele med festmiddag og underholdning, der både ansatte, kunder og leverandører bidro til stemningen. Det skapte samhold og energi som vi tar med oss videre.
Hun legger til at Gnist ikke bare handler om å vise frem produkter, men om å bygge lagfølelse.
– Det ga oss motivasjon og retning. Det er her vi finner gnisten som skal drive oss fremover.
Et sterkt signal til markedet
Å samle så mange nøkkelpersoner fra både Sonepar og leverandørleddet i Drammen viste at samarbeidet står sterkt.
– Det sender et tydelig signal om at vi står samlet som en viktig aktør i det norske elektromarkedet, sier Gulliksen. – Vi ønsker å være en partner som både leverer kvalitet og bygger relasjoner, og det er akkurat det Gnist handler om, sier hun til slutt.










.jpg)
.jpg)















