«Rimelig» vårslipp fra Apple

13/5/25
Teknologi
13/5/2025

«Rimelig» vårslipp fra Apple

 

Apple-produkter har aldri vært blant de rimeligste i klassen, men i løpet av våren 2025 har teknologigiganten oppdatert og lansert noen av de mest massemarkedsvennlige produktene sine. På denne måten kan også de som ikke ønsker å bruke store summer på mer profesjonelle løsninger, få tilgang til nye, moderne teknologier.

Nye telefoner og nettbrett

For eksempel nyheten iPhone 16e, den nye innstegsmodellen til iPhone-universet. Denne erstatter tidligere iPhone SE-varianter, og kan skilte med en flott OLED-skjerm, kraftig A18-prosessor og veldig godt batteri. A18-prosessoren sørger også for at telefonen har tilgang til Apple Intelligence-funksjoner, selv om få av dem er tilgjengelige i Norge. Det er noen kompromisser: Kamerafunksjonene er mer begrenset enn hos de dyrere modellene, da telefonen bare har ett objektiv. Den støtter heller ikke MagSafe-magnetene. Uansett: iPhone 16e starter på 8990kroner.

 

Apple har også oppdatert sine rimeligste iPad-modeller, for de som sverger til klassiske nettbrett for underholdning, nyhetskonsum eller spill.

 

Først ut er standard iPad, som har fått en kraftigere A16-prosessor, mer arbeidsminne og mer lagringsplass. Designet er uforandret på noen år, men innmaten er bedre og mer fremtidssikker. Dette er altså et godt nettbrett for de fleste, og prisen er hyggelig: fra 4990 kroner.

 

Populære iPad Air er også blitt fornyet. Denne har nå en ganske så kraftig prosessor, M3, som opprinnelig ble introdusert i MacBook Pro i 2023. Her er det altså mulig å jobbe med krevende oppgaver, og det er også full støtte for Apple Intelligence. Ytelsen skal være 30 prosent høyere enn forrige generasjon av nettbrettet.

 

iPad Air finnes fremdeles i to størrelser, med 11-tommers skjerm og 13-tommers skjerm, der den minste versjonen starter på 8490 kroner, og den store på 11290 kroner.

 

Mye Mac for pengene

 

MacBook Air har i en årrekke vært den mest populære Mac-bærbare for «folk flest», og denne har også fått en fin oppdatering.

 

Designet er uforandret, og maskinen er fortsatt veldig slank og håndterlig, med en flott skjerm og bra batterilevetid. Innmaten er imidlertid forbedret: Nå er detM4-prosessoren som styrer showet, og denne sørger for kraftig ytelse som bør tilfredsstille de aller fleste. Apple sammenligner ytelsen med M1-versjonen av MacBook Air, og den nye modellen skal være dobbelt så kraftig.

 

Ellers har laptopen fått et bedre innebygd kamera, som nå har 12 megapiksler, den har også støtte for to eksterne skjermer, samtidig som skjermen på Macen er på. Og ikke minst har den fått en ny, lyseblå fargevariant.

 

MacBook Air finnes i to størrelser, der 13-tommers utgaven starter på 14990 kroner, mens 15-tommerenkoster fra 17990 kroner.

Flere artikler i denne kategorien